Ocena cyklu życia (LCA) wyrobów budowlanych, która stanie się obowiązkowa dla producentów zgodnie z nowym rozporządzeniem UE, to fundamentalne narzędzie wspierające transformację sektora w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. LCA pozwala precyzyjnie określić wpływ środowiskowy produktu na każdym etapie jego „cyklu życia”, począwszy od pozyskania surowców, przez produkcję, dystrybucję i użytkowanie, aż po końcowe unieszkodliwienie.
Dla wyrobów trafiających na rynek ponownie (używanych lub regenerowanych), cykl ten będzie liczony od momentu ich demontażu z obiektów budowlanych. Takie całościowe podejście umożliwi zidentyfikowanie obszarów, w których generowane jest największe obciążenie dla środowiska i klimatu, a tym samym da producentom podstawy do optymalizacji procesów i poprawy ekologicznego profilu produktów.
Komisja Europejska, chcąc ułatwić i ujednolicić obliczenia LCA, zapewni producentom specjalne oprogramowanie zgodne z uznanymi normami w tym zakresie (jak EN 15804). Co istotne, aktualizacje tego programu staną się obowiązkowe po roku od ich publikacji, ale producenci będą mogli z nich korzystać dobrowolnie od razu po udostępnieniu. Dzięki temu zyskają oni precyzyjne dane na temat „środowiskowych kosztów” swoich wyrobów i będą mogli sukcesywnie poprawiać te parametry.
Z kolei użytkownicy końcowi, dzięki upowszechnieniu analiz LCA, otrzymają wiarygodne i porównywalne informacje o poziomie zrównoważenia produktów budowlanych w całym łańcuchu wartości. To z kolei pozwoli im podejmować bardziej świadome, proekologiczne decyzje zakupowe, stymulując rynek w kierunku rozwiązań o mniejszym wpływie na środowisko.
Całościowe ujęcie cyklu życia wyrobów budowlanych w duchu gospodarki cyrkularnej można zobrazować za pomocą poniższego schematu: